Milwaukee M18FMS254-0 18v Fuel 254mm Mitre Saw & MSL1000 Stand - Body Only
Click to enlarge
Product Code: M18FMS254-PROMO | EAN: Does Not Apply
The Milwaukee M18 FMS254 18V FUEL Brushless 254mm Compound Mitre Saw & MSL1000 Saw Stand
Available Stock - Sittingbourne - 9
Click & Collect Option Available for stock held in Sittingbourne (ME10 3RH)
This item is available for same day despatch
if ordered before 1pm Monday to Friday.
(Excluding Bank Holidays)
Unit:
Authorised Reseller
The Milwaukee M18 FMS254 18V FUEL Brushless 254mm Compound Mitre Saw is both compact and impressively powerful.
Thanks to the Powerstate brushless motor, the saw delivers up to 4000rpm no load speed, and with a fully charged 12.0Ah battery, can produce up to 430 cuts in 26 x 142mm decking ? this allows for full day working flexibility without the need of worrying about having to charge or change the battery.