Milwaukee M12FBS64 12V Fuel Brushless Compact Bandsaw 63.5mm x 63.5mm - Body Only
Click to enlarge
Product Code: M12FBS64-0 | EAN: Does Not Apply
Milwaukee 12v Fuel Brushless Compact Bandsaw 63.5mm x 63.5mm - M12FBS64 - Body Only
Unit:
Out of stock.
Please Contact us for further enquires.
Authorised Reseller
The Milwaukee M12 FUEL Bandsaw Skin (M12FBS64-0) utilises a POWERSTATE Brushless Motor & Constant Power Technology for fast cuts. With a cutting capacity of 63.5 x 63.5 mm (2-1/2" x 2-1/2"), the lightweight design is optimised for one-handed use & is suitable for overhead cuts with the featured integrated blade. This Bandsaw offers a larger capacity than the previous generation M12 Band Saw with improved performance, lightweight design, one-handed capability, & increased capacity enhance your productivity while lowering fatigue.
The M12 FUEL Band Saw is compatible with Milwaukee's 776 mm Band Saw blades (48390630 8/10 TPI Compact Extreme Metal Band Saw Blade & 48390631 12/14 TPI Compact Extreme Metal Band Saw Blade). REDLINK? PLUS Intelligence enables advanced communication between your batteries & tools, allowing for unmatched levels of performance, protection, & productivity. **This is a skin only, Battery & Charger sold separately.**
Accessories:
1 x 776 mm 12/14 TPI Compact Extreme Thin Metal Band Saw Blade
Features & Benefits:
Fast Cutting
POWERSTATE Brushless Motor & Constant Power Technology delivers fast cutting
Variable speed trigger provides maximum speed control
LED illuminates work surface for accuracy
Lightweight Compact Design
Lightweight design reduces user fatigue
2.7 kg (plus battery) for all day use
Rafter hook for quick storage between cuts
One-Handed Use, Larger Capacity (Compared to M12BS)
Integrated blade covers allow for safe one-handed cutting
63.5 x 63.5 mm cut capacity, over 20 mm more than previous generation