Milwaukee M12BLP-402X 12v Brushless 51mm Planer - 4.0ah Pack
Click to enlarge
Product Code: M12BLP-402X | EAN: 4058546477233
M12 Brushless Planer with a 2 mm planning depth and 51 mm planning width allows the tool to perform in the most common user applications
Unit:
Out of stock.
Please Contact us for further enquires.
Authorised Reseller
Adjustable depth of cut
Left and right chip ejection
On board blade storage
Dual-sided dust port for improved chip ejection to the left or right
60 metres of continuous planning at 2 mm depth in oak, with 1 x 4.0 Ah battery (Not Included)
Up to 17.5 mm of rebate depth
A kick stand located on the base which protects the work piece from accidental damage
On board blade storage for two additional TCT blades
Flexible battery system: works with all MILWAUKEE M12 batteries
No load speed [rpm]: 14,500
Voltage (V): 12
Battery type: Li-ion
Supplied in: HD Box
Standard equipment: 2 x Spare blades, 1 x Allen key, 1 x dust extraction adapter
Name: Model Variant: M12 BLP-402X
Weight with battery pack (kg): 1.72
Charger included: Yes
Battery included: Yes (x2 4.0ah Batteries)
WRITE YOUR REVIEW
Only registered users can write reviews. Please, log in or register
Orders are despatched Monday to Friday.
We don't accept any form of Safe Place options left by customers on their order details.
The delivery address:
We ship all of our goods to the Card Holder address only.
Brand Milwaukee
Type Handheld Planer
Voltage 12 V