Milwaukee M12BLIDRC-202C 12v Compact Brushless Impact Driver - 2.0ah Pack
Click to enlarge
Product Code: M12BLIDRC-202C | EAN: 4058546568542
Available Stock - Sittingbourne - 1
Click & Collect Option Available for stock held in Sittingbourne (ME10 3RH)
This item is available for same day despatch
if ordered before 1pm Monday to Friday.
(Excluding Bank Holidays)
Unit:
Authorised Reseller
Brushless Cordless Impact Wrench M12BLIDRC-0
Extremely compact design with a length of only 110 mm, perfect for use in tight spaces
135 Nm of torque offers the best power-to-size ratio in this class
1/4 inch hex chuck for quick and easy bit changes
Fast drive speed with up to 3,200 RPM and 3,600 IPM
Brushless motor, REDLITHIUM? battery and REDLINK? electronics ensure power, runtime and durability
Flexible battery system: works with all MILWAUKE? M12 batteries
Technical data:
Battery Li-ion
Number of batteries included 0
Delivered in in the box
Idle speed 0 - 3200 rpm
Max. torque 135 Nm
stroke rate 0 - 3600 rpm
Max. screw diameter M14
Tension 12 V