Makita DBO180SFE 18v Random Orbit Sander 5in - 3.0ah Pack
Click to enlarge
Product Code: DBO180SFE | EAN: 5055995534707
Model DBO180 has been developed as Makita's first cordless random orbit sanders powered by 18V Li-ion batteries. Features compact design with short height and lower center of gravity for better maneuverability.
Available Stock - Sittingbourne - 1
Click & Collect Option Available for stock held in Sittingbourne (ME10 3RH)
This item is available for same day despatch
if ordered before 1pm Monday to Friday.
(Excluding Bank Holidays)
Unit:
Authorised Reseller
Makita DBO180Z 18V Random Orbit Sander 5" - 3.0ah Pack
Model DBO180 has been developed as Makitas' first cordless random orbit sanders powered by 18V-3.0Ah BL1830 Li-ion batteries. Features compact design with short height and lower center of gravity for better maneuverability. Ergonomically best possible grip design for comfortable handling. Excellent performance as powerful AC model gives high productivity.
Features:
  • Simple to operate electronic push button switch with 3-speed settings
  • Connectable to dust extractor
  • Compact design with short height and lower centre of gravity for better manoeuvrability
Product Specification:
Orbits per Minute: 7000/9500/11000 opm
Orbit Diameter: 2.8 mm
Battery Type: Lithium-ion
Sanding Stroke per Minute: 14000/19000/22000 spm
Speed Control: 3 stage push button
Charging Time: 22 min
Pad brake: Yes
Paper Fastening: Hook & Loop
Pad Size: 123 mm
Paper Size: 125 mm
Maximum Output: 190 w
Voltage: 18 v
Supplied with 2 BL1830 Li-ion Batteries and DC18RC Rapid Charger.
WRITE YOUR REVIEW
Only registered users can write reviews. Please, log in or register
Orders are despatched Monday to Friday.
We don't accept any form of Safe Place options left by customers on their order details.
The delivery address:
We ship all of our goods to the Card Holder address only.
Action Rotary/Circular
Battery Capacity N/A
Battery Included Yes
Battery Type Lithium-Ion (Li-Ion)
Brand Makita
Bundle Description N/A
Colour Blue
Country/Region of Manufacture China
Custom Bundle No
Disc Diameter 125mm
Item Diameter 125mm
Item Height N/A
Item Length N/A
Item Weight N/A
Item Width N/A
Manufacturer Colour Blue
Manufacturer Warranty 1 year
Model DBO180
MPN DBO180
Power N/A
Power Source Battery
Type Orbital Sander
Unit Quantity 1
Unit Type Unit
Voltage 18 V